درمان خون مردگی ناخن دست

8 ژانویه, 2019 - admin

بدون دیدگاه

چگونه مانع افتادن یا سیاه شدن ناخن پس از ضربه شویم؟

درمان خون مردگی ناخن دست

درمان خون مردگی ناخن دست آشنا شوید.

آسیب های ناخن های دست جزو صدمات شایع بوده و غالبا همراه با آسیب به دیگر بافت های انگشت مانند پوست، تاندون، عصب و استخوان هستند. درمان مناسب این آسیب ها میتواند از عوارض بعدی آن مانند تغییر شکل های ناخن بکاهد.ناخن ساختاری تخصصی است که فقط در پریمات ها (انسان و میمون) دیده میشود. ناخن به برداشتن اشیاء با انگشت کمک میکند و همچنین موجب میشود حس نوک انگشت بهتر گردد. خراب شدن ناخن نه تنها از لحاظ ظاهر مهم است بلکه کارکرد انگشت را هم کاهش میدهد.

راهکارهای مفید برای درمان خون مردگی زیر ناخن

برخي افراد از سياه شدن زير ناخن خود شاكي هستند. اين سياهي در برخي از موارد با درد همراه است كه افراد گمان مي‌كنند شايد بر اثر تروماي شديد، ضربه يا كوفتگي، ناخن‌شان به اين شكل درآمده است.كبودي ناخن مانند هر كبودي ديگر به مرور زمان جذب مي‌شود. البته اگر ضربه شديد باشد، ناخن مي‌افتد و دوباره ناخن جديدي جاي آن رشد خواهد كرد. در سياه شدن زير صفحه ناخن، قبل از هر اقدامي بايد به علت آن پي برد. گاهي ممكن است فرد، مبتلا به بيماري مهمي به نام ملانوم باشد كه اين بيماري موجب سياه شدن زير صفحه ناخن مي‌شود. در اين صورت بايد به سرعت اقدام‌هاي پزشكي را انجام داد و به متخصص مراجعه كرد.در پاره‌اي از موارد نيز به دليل ضربه وارده به ناخن، در بستر ناخن خونريزي ايجاد مي‌شود. در مواردي كه مقدار خون‌ زير ناخن زياد است بايد پزشك آن را تخليه كند. البته ناگفته نماند اين مسئله ممكن است زمينه خانوادگي داشته باشد. برخورد چكش با انگشت يا ماندن انگشت در لاي در خودرو با درد بسياري همراه است. براي رهايي از اين درد بهتر است با ايجاد سوراخي در محل خونريزي، قطره خون را خارج كرد. به اين ترتيب درد بيمار كاهش خواهد يافت. اين كار را نبايد خود فرد انجام دهد، بلكه به سرعت بايد به پزشك متخصص مراجعه كند تا او اين عمليات را روي انگشتش انجام دهد. شایعترین عامل آسیب ناخن وارد شدن ضربه به آن است. این ضربات معمولا در حین حوادث کاری، تصادفات وسایل نقلیه، سقوط از ارتفع و یا فعالیت های ورزشی ایجاد میشوند. ضربات میتوانند موجب له شدن بستر ناخن بر اثر فشرده شدن آن بین ناخن و استخوان فالانکس (استخوان بند انتهایی انگشت) شود. (بستر ناخن لایه بافتی زیر ناخن است). بستر ناخن ممکن است له شود، پاره شده یا تکه ای از آن کنده شود. ضربه به ناخن ممکن است در آسیب هایی مانند ضربه چکش به ناخن یا گیر کردن ناخن لای در بصورت بسته باشد. در این حالات بستر ناخن (لایه بافت نرم زیر ناخن) پاره شده و خونریزی میکند.این خونریزی معمولا راه فراری نداشته و بین بستر ناخن و خود ناخن گیر میکند. پارگی بستر ناخن حتی اگر درمان نشود جوش میخورد ولی اگر این جوش خوردگی لب به لب و خوب نباشد رشد ناخن دچار مشکل شده و ناخن تغییر شکل میدهد.

درمان خون مردگی ناخن دست

درمان خون ریزی زیر ناخن در مواردی که خونریزی کم باشد وجود لایه سخت ناخن موجب میشود تا بستر ناخن از خود ناخن به عنوان یک قالب استفاده کرده و لبه های پارگی در کنار هم قرار گیرند و خوب جوش بخورند ولی وقتی شدت پارگی و خونریزی زیاد است این اتفاق نمی افتد. خونریزی مختص زیر ناخن خونریزی وسیع وقتی مقدار خونریزی کم باشد معمولا به توسط خود بدن در عرض چند هفته جذب میشود. با این حال در مواردی که وسعت خونریزی زیر ناخن بیش از 50 سطح آن بوده و یا بیمار از درد شدید ناخن شاکی باشد خون جمع شده در زیر ناخن باید خارج شود. در مواردی که همراه با این خونریزی، استخوان بند انتهایی انگشت هم شکسته باشد معمولا ناخن بیمار به توسط پزشک خارج شده و سپس بستر ناخن با نخ های ظریف جراحی بخیه میشود. گاهی علت خون ریزی و تغییر رنگ بستر ناخن به دلیل ضربه های نسبتا شدید ولی غیرناگهانی است. مثلا بسیار پیش می آید که فردی به دنبال کوهنوردی، دچار خون ریزی زیر ناخن های شست دو طرف می شود و ممکن است گاهی علت این تغییر رنگ ها را به خاطر نیاورد. خروج خونریزی زیر ناخن حدود نیمی از آسیب های بستر ناخن با شکستگی های استخوان بند انتهایی انگشت همراه هستند. این شکستگی ها معمولا بصورت خرد شدگی بوده و نیاز به درمان خاصی ندارند. شکستگی های خرد شده انگشت خودبخود جوش میخورند. در مواردی که بستر ناخن بدنبال پارگی بخیه میشود همین ترمیم موجب نزدیک شدن قطهات شکسته شده انگشت میگردد. در مواردی که قسمتی از بستر ناخن کاملا کنده شده است معمولا مقداری از بافت بستر ناخن را از انگشتان پا به عنوان دهنده برداشته و به محل آسیب پیوند میزنند.در صورتیکه بستر ناخن به خوبی ترمیم نشود ناخن بعدی که در محل رشد میکند بد شکل خواهد بود.

admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *