درمان مچ درد

8 ژانویه, 2019 - admin

بدون دیدگاه

درمان مچ درد

راههای مقابله و بروز درد مچ دست

درد مچ دست یک شکایت بسیار معمول است و بسیاری از علل برای بروز آن مطرح هستند.درد مچ دست می تواند در انجام بسیاری از فعالیت های روزانه مشکل ایجاد کند. بسیاری از بافت های مچ دست میتوانند منشا درد باشند. دردهای مچ دست شاید همراه یا بدون تورم ایجاد شوند.

اگر شما از درد مچ دست رنج می برید، چند علل شایع و درمان های مرتبط با آنها را می توانید دنبال کنید.

شایع ترین علل درد مچ دست

تاندونیت مچ دست: استفاده مکرر از دست و انگشتان بخصوص در مشاغلی که مستلزم حرکات تکراری در مچ دست است، با تحریک این لایه پوشاننده باعث التهاب در آن می شود. این حرکات وقتی در زاویه خاصی از مچ دست مانند وضعیت خم شده به جلو صورت می گیرد یا توام با انقباض در عضلات ساعد به علت زور زدن در مچ دست و انگشتان است، بیشتر باعث تحریک بافت پوشاننده شده و احتمال ایجاد التهاب در آن افزایش پیدا می کند. این عارضه می تواند هر یک از تاندونها را در مچ دست گرفتار سازد. تایپیستها، کاربران کامپیوتر، آرایشگران، تکنسینها و کارگران صنایع و کارخانجات، نوازندگان آلات موسیقی و کسانی که به نوعی هنرهای دستی اشتغال دارند، بیشتر در معرض درد مچ دست ناشی از التهاب تاندون هستند.
ساییدگی یا آرتروز در مفصل مچ دست:این عارضه می تواند موجب درد و محدودیت حرکتی آن شود. شکستگی های بدجوش خورده مچ دست و یا آسیب های ماندگار در غضروف ها و یا ناپایداری در مفاصل مچ دست می توانند در دراز مدت موجب بروز آرتروز یا استئوآرتریت در آن گردد.

سندروم کانال کارپ:یا سندورم تونل مچ دستی به علت تحت فشار قرار گرفتن عصب مدیان در ناحیه مچ دست ایجاد می شود. این بیماری می تواند موجب درد مچ دست شود. با این حال علامت اصلی سندورم کانال کارپ معمولا احساس گزگز یا بی حسی در انگشتان دست است.

درمان مچ درد

گانگلیون:می تواند موجب درد مچ دست شود. گانگلیون یک کیست خوش خیم بافت نرم است که معمولا در پشت مچ دست خانم ها ایجاد می شود. درون این کیست مایع غلیظی جمع میگرد. گانگلیون به صورت یک برجستگی سفت دید می شود که اندازه آن ممکن است در طول زمان کم و زیاد شود.

بیماری دکرون:در بیماری دکرون که موجب احساس درد در سمت خارجی مچ دست می شود مشکل اصلی تورم غلاف تاندون هایی است که از این ناحیه عبور می کنند. این بیماری بیشتر در خانم ها بخصوص آنهایی که کارهای مکرری را با مچ دست انجام می دهند دیده می شود.

سندروم تقاطع: موجب احساس درد در سطح بیرونی مچ دست می گردد. این بیماری به علت ساییده شدن تاندون هایی که از مچ دست عبور می کنند بر روی هم ایجاد می شود.

بیماری کین باخ: به علت کاهش خونرسانی به استخوان لونیت ایجاد می شود. بیمار مبتلا به کین باخ دچار درد و محدودیت حرکتی در مچ دست است.
تومورهای این ناحیه و یا انواع روماتیسم ها هم میتوانند موجب درد مچ دست شوند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر شما از علت وجود درد مچ دست بی خبر هستید، و یا درمان های لازم را برای رفع آن دریافت نکرده اید، باید حتما به دنبال دریافت مراقبت های پزشکی باشید. سایر موارد که لزوم مراجعه به پزشک را نشان می دهد، عبارتند از:
عدم توانایی در حمل اشیاء و یا استفاده کامل از بازو.
تغییر شکل مفاصل.
درد مچ دست در شب هنگام و یا زمان استراحت.
دردی که برای چند روز متوالی ادامه دارد.
ناتوانی در خم کردن مفاصل.
تورم یا کبودی قابل توجه در اطراف مفصل یا ساعد.
علائمی از عفونت از جمله تب، قرمزی یا گرمی.

admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *