پلی میکسین ان اچ چیست؟

5 دسامبر, 2018 - admin

بدون دیدگاه

توضیحات پلی میکسین ان اچ

پلی میکسین ان اچ چیست؟

یک قطره استریل حاوی پلی میکسین ب , نئومایسین و هیدروکورتیزون می باشد که اثرات آنتی باکتریال و ضد التهابی برای استفاده در گوش دارد. این دارو حاوی 10000 واحد پلی میکسین ب, 5 میلی گرم در میلی لیتر نئومایسین و 10 میلی گرم در میلی لیتر هیدروکورتیزون می باشد.

مکانیسم اثر پلی میکسین ان اچ
هیدروکورتیزون به وسیله مهار مهاجرت لکوسیت های پلی مورفو نوکلئار و کاهش نفوذپذیری مویرگی باعث کاهش التهاب می شود. نئومایسین با اتصال به جزء s30 ریبوزوم باکتری ها مانع سنتز پروتئین های باکتریایی شده و پلی میکسین ب با اتصال به فسفولیپیدهای غشای باکتری نفوذپذیری را تغییر داده و به غشای پلاسمایی سلول مهاجم آسیب رسانده و باعث می شود محتویات سلول به بیرون نشت کند .

فارماکودینامیک
پلی میکسین ان اچ یک آنتی بیوتیک و ضدالتهاب است که به فسفولیپیدهای باکتری متصل شده و باعث نشت محتویات سلول می شود. از طرفی با اثر روی جزء s30 ریبوزوم در تکثیر باکتری ها تداخل می کند. هیدروکورتیزون نیز اثرات ضد التهابی اعمال می کند.

فارماکوکینتیک
این دارو به صورت قطره گوشی استفاده شده و در حالت معمول و نبود سوراخ در پرده صماخ گوش جذب بسیار اندکی دارد که قابل اغماض است .

موارد مصرف پلی میکسین ان اچ
درمان عفونت باکتریال سطحی کانال شنوایی خارجی , درمان عفونت ماستوئیدکتومی گوش به وسیله ارگانیسم های حساس
درمان عفونت باکتریال سطحی کانال شنوایی خارجی که به وسیله ارگانیسم های حساس ایجاد شده است-

مقدار مصرف پلی میکسین ان اچ
بزرگسالان

4 قطره از دارو 3 تا 4 بار در روز در گوش مبتلا چکانده شود. طول مدت درمان حداکثر 10 روز می باشد.

کودکان

3 قطره از دارو 3 تا 4 بار در روز در گوش مبتلا چکانده شود. طول مدت درمان حداکثر 10 روز می باشد.

هشدارها
سرکوب آدرنال: کورتیکواستروئیدهای موضعی در صورت جذب سیستمیک می توانند باعث سرکوب محور هیپوفیز-هیپوتالاموس-آدرنال و افزایش سطح کورتیزول شوند. این احتمال بیشتر در کودکان و بیمارانی که دوزهای بالا یا طولانی مدت دارو را مصرف می کنند وجود دارد. سرکوب محور هیپوفیز هیپوتالاموس آدرنال ممکن است منجر به بحران آدرنال شود.
تضعیف ایمنی: مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئیدهای موضعی ممکن است باعث افزایش احتمال وقوع عفونت ثانویه شود و عفونت های حاد (عفونت های قارچی) را بپوشاند, عفونت های حاد ویروسی تشدید شود یا پاسخ به واکسن ها محدود شود.
سارکوم کاپوسی: درمان طولانی مدت با گلوکوکورتیکوئیدهای موضعی ممکن است باعث بروز سارکوم کاپوسی شود. در صورت بروز این مشکل, کورتون ها باید قطع شوند.
حساسیت به نئومایسین: ممکن است باعث تحریک موضعی شود که علائم آن شامل خارش, قرمزی و ادم و عدم بهبود می باشد. از مصرف دارو و فراورده های مشابه در صورت وجود این علائم باید خودداری شود.
سمیت گوشی : نئومایسین ممکن است باعث کاهش شنوایی دائمی شود. در بیماران با مصرف طولانی مدت نئومایسین ( بیش از 10 روز) این احتمال بیشتر است. در بیماران دچار پارگی پرده صماخ نیز نباید استفاده شود.
اثرات سیستمیک : گلوکوکورتیکوئیدهای موضعی ممکن است به صورت پوستی جذب شوند که در دوزهای بالا باعث سندرم کوشینگ, هایپرگلایسمی و گلوکز اوری (دفع گلوکز در ادرار) می شود. با پوشاندن موضع, استعمال دارو بر پوست تحریک شده یا استفاده در سطح وسیعی از پوست , احتمال جذب پوستی افزایش می یابد.
در صورت وقوع حساسیت یا التهاب, مصرف دارو باید قطع شود.
در صورت عدم بهبود عفونت بعد از یک هفته , کشت و تست های لازم باید انجام شود تا نوع ارگانیسم مشخص شده و درمان بر اساس آن صورت گیرد.
واکنش حساسیتی متقاطع بین نئومایسین, کانامایسین, پارومومایسین, استرپتومایسین و گاهی جنتامایسین ممکن است وجود داشته باشد.
نکات قابل توصیه
از آلوده شدن نوک بطری قطره چکان و تماس آن با گوش یا سایر سطوح جلوگیری شود.
در صورت بروز علائم حساسیت یا التهاب , مصرف دارو قطع شده و با پزشک مشورت شود.
درمان با این دارو نباید بیش از 10 روز به طول بینجامد.
این دارو برای درمان بیماری های چشمی کاربرد ندارد.
بطری دارو قبل از مصرف به خوبی تکان داده شود.
عوارض جانبی پلی میکسین ان اچ
التهاب , خارش , سوزش , سمیت کلیوی , درماتیت , حساسیت پوستی , سمیت گوشی , فولیکولیت , افزایش رشد موها , هایپوپیگمنتیشن
نئومایسین: حساسیت پوستی , سمیت گوشی و سمیت کلیوی
نئومایسین و پلی میکسین ب: حساسیت و آلرژی
گلوکوکورتیکوییدها : سوزش, خارش, التهاب, خشکی, فولیکولیت , افزایش رشد موها, آکنه, هایپوپیگمنتیشن, درماتیت اطراف دهان, درماتیت تماسی, عفونت ثانویه, سوزش و خارش گوش میانی

موارد منع مصرف پلی میکسین ان اچ
ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن , در حضور عفونت هرپس سیمپلکس ، واکسینیا و واریسلا
مصرف در بارداری پلی میکسین ان اچ
C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *